25.12.2018 15:22:05

TOKYO’NUN YAZARINA ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜTOKYO’NUN YAZARINA ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLÜ

Kocaeli YüksekÖğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri”nin sahipleri belli oldu. Bu yılikincisi düzenlenen yarışmada, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafındanyayımlanan, sevgi ve dostluğun iyileştirici gücünü sıcacık bir öyküyle anlatanTokyo kitabıyla Zeynep Alpaslan ödüle layık görüldü.

 

Çocukların bilincini kirletmeyen, estetik algılarınıgeliştiren, edebiyattan zevk almalarını sağlayan Türkçe eserlerin ortayaçıkarılması ve çocuk edebiyatına dikkat çekilmesini amaçlayan Kocaeli YüksekÖğrenim Vakfı “Çocuk Edebiyatı Ödülleri” bu yıl ikinci kez düzenlendi. Kazanan üçeserin açıklandığı bu yılki yarışmada, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık)tarafından yayımlanan Tokyo adlıkitabıyla Zeynep Alpaslan ödüle layık görüldü.

 

SEVGİNİN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Redhouse Kidz(SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Tokyo, kendini yalnız hisseden yaşlı bir kadın ile bir çocuğundostluklarının başlangıç öyküsü. Genç ve üretken yazar Zeynep Alpaslan, çocuklar için yazdığı bu ilk romanında gerçeküstübir kahraman olan Tokyo adındaki kedi ile sıcacık bir arkadaşlık öyküsüanlatıyor. Duygularla, seslerle, sessizliklerle örülü Tokyo, sevgi ve dostluğun iyileştirici gücünü vurguluyor. İranlısanatçı Vaghar Aghaei’nin suluboya resimleri ise kitaba eşsiz bir güzellikkatıyor.

 

 

ZEYNEP ALPASLAN

1983’te İstanbul’da doğdu.İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema veTelevizyon Bölümü’nden mezun oldu. Canve Çamur’un Orman Macerası

(2010), Tavuk Prenses (2013), Robot Balesi (2014), Bay Gri’nin İzinde (2015), Uykusu Kaçan

Kral (2017), GümüşTilki (2017), Timsahlar Dans Etmez(2017), Kış Kelebeği (2018), Bir Anlık Mavi (2018) adlı çocukkitaplarını yazdı. Yetişkinlere yönelik Pagodaisimli romanı 2016 yılında yayımlandı. Japon haikularından ilham alarak yazdığıVanilya Kışı (2017) isimli bir şiirkitabı var. Ayrıca ‘Mini Melankolikler’ isimli çizgi bantı yazıp çiziyor. Tokyo, Alpaslan’ın ilk çocuk romanıdırve yazar, Pogo isimli muhteşem bir kediyle evini paylaşmaya başladıktan kısasüre sonra kaleme alınmıştır.


 
Twitter'da Paylaş    Facebook'da Paylaş    Google Plus'da Paylaş    Pinterest'de Paylaş    LinkEdin'de Paylaş